تهویه صنعتی

اهمیت هوای تمیز و عاری از آلاینده ها در محیط کاری صنعتی به خوبی شناخته شده است. صنایع پیشرفته با پیچیدگی های بهره برداری خود و فرایندهایی که از عناصر و ترکیبات شیمیایی روزافزون استفاده می­کنند و عمدتاً بسیار سمی هستند، در حال گسترش هستند. استفاده از چنین موادی ممکن است موجب تولید ذرات، گازها، بخارات و یا مه و غبار در محیط کار، و با غلضت هایی بالاتر از سطوح ایمن گردند. تنش حرارتی می­تواند محیط هایی ناامن و ناراحت را باعث شود. تهویه با طراحی موثر راه­حل این مشکلات می­باشد. تهویه می­تواند بو، رطوبت، و سایر شرایط محیط نامطلوب را نیز کنترل کند.

استفاده از تهویه برای حل مشکلات قرارگیری کارکنان و همچنین بهداشت عمومی واحد از یک سری راه حل­های فنی برای جابه­جایی هوا و ذرات معلق بهره می­گیرد. در حالت کلی، این مشکلات شامل جابه­جا نمودن سیالات(جرمی) و همچنین محاسبات انتقال انرژی می­شوند. از آنجایی که روابط این مشکلات با روابط پیچیده و پیشرفته فیزیکی و ریاضیاتی آمیخته هستند، لذا شیوه­هایی برای کاهش راه­حل این معادلات پیچیده با استفاده از روش های مفیدتر و معناداری ایجاد شده­اند. این شیوه ها بر پایه برخی قوانین معروف فیزیکی مانند بقا جرم و بقا انرژی پایه گذاری شده­اند. برای حل مشکلات تهویه صنعتی (میزان هوای تغذیه شده به یک هود یا کلاهک طراحی شده برای حفاظت یک کارگر چقدر باشد، اسب بخار مورد نیاز یک فن چقدر است، اندازه یک داکت انتقال هوا چقدر باید باشد؟ و ...) این اصول ساده استفاده می­شوند.

آلاینده های هوایی به شیوه­های مختلفی تولید می­شوند. درک چگونگی تولید آلاینده های محیط کار به درک زمان ضرورت یک سیستم تهویه صنعتی و یا کفایت کنترل آن کمک خواهد نمود.کاربرد اصلی تهویه صنعتی کنترل قرارگیری کارکنان در برابر ذرات معلق در هوا و بخارات است. ذرات به صورت های مختلف در هوا وجود داشته و شیوه های کنترل آن­ها بسته به نوع فرآیند و نوع ذره متفاوت می­باشد.

در کل، منبع این آلاینده­ها را می­توان در نقطه بهره­برداری، برای مثال در محل­های برشکاری یا سنگ­زنی، در نقاطی که واکنش­های شیمیایی رخ می­دهند، در نقاطی که گرما اعمال می­شود، در نقاطی که مواد انتقال می­یابند و سایر محل­ها جستجو کرد. گاهی اوقات، منابع تولید آلاینده­ها کمتر مشهود هستند؛ مانند نقاط خشک شونده، نواحی ذخیره مواد، تبخیر مایعات، نشتی­­های فرآیندی و ... در بیشتر محیط­ها، ارزیابی کلی فرآیند شامل فعالیت­های تعمیراتی می­تواند در آشکارسازی منابع آلودگی کمک نماید.