سیستم اطفاء حریق گازی co2

دی‌اکسیدکربن یا co2 گازی است غیر قابل احتراق، بی‌بو، بی رنگ ، نا رسانا ، غیر خورنده و سنگین‌تر از هوا،دارای چگالی ۱٫۵٫ طرز عمل آن هنگام اطفاء با مکانیسم‌های خفه کردن رقیق کردن اکسیژن هوا و سرد کردن آتش می‌باشد. دی‌اکسیدکربن هنگام تبدیل فاز به ازای یک کیلوگرم مایع، به ۰٫۵۶ متر مکعب گاز افزایش حجم پیدا می‌کند. به عبارت دیگر یک پوند CO2 می‌تواند ۸ فوت مکعب گازایجاد کند. این نسبت به صورت حجمی در هنگام تغییر فاز (مایع به گاز) حدود ۴۵۰برابر است.

مزایای سیستم اطفاء CO2

در سیستم اطفاء حریق co2 این گاز به عنوان یکی از متداول ترین گازهای اطفاء حریق به شمار می رود. نارسانا بودن، قیمت ارزان گاز، آسیب نرساندن به تجهیزات الکترونیکی، سرعت عمل بالا، نداشتن ضرر برای طبیعت، سهولت در شارژ مجدد و قابلیت اطفاء محدوده زیادی از مواد، از جمله مزایای این گاز به شمار می رود. دی اکسید کربن گازی بی رنگ، بی بو، خشک و غیرمخرب و یکی از آشناترین مواد شیمیایی است. از آنجا که این گار از سنگین هوا سنگین تر است، لذا روی آتش را می پوشاند و آن را خفه می کند. پس از خاموش شدن آتش، تبخیر شده و اثری از خود به جا نمی گذارد.

موارد کاربرد و عملکرد سیستم اطفاء CO2

این گاز روی حریق های کلاس B,C استاندارد امریکایی NFPA و کلاس E استاندارد اروپایی BS دارای اثر عالی و در گروه A هر دو استاندارد دارای اثر متوسط میباشد، لذا استفاده از این گاز برای کلاس A حرق (مانند کاغذ، پارچه، پلاستیک و …) می بایست در غلطت بسیار بالا انجام شود که معمولا توصیه نمی شود. در هنگام تخلیه، گاز CO2 باعث برودت محیط و رقیق شدن اکسیژن هوا میگردد، تا جائی که امکان حریق یا انفجار را از بین می برد. این گاز در درجه حرارت عادی، در کپسول سیلندری و تحت فشار حدود ۷۵۰ Psi بصورت مایع نگهداری میشود.

نحوه عملکرد این گاز بدین ترتیب است که به محض تخلیه، منبسط شده و در اثر سرعت زیاد و ازدیاد حجم ناگهانی، باعث برودت شدید در محل نزول میشود. بطوری که به صورت یخ خشک درآمده و به شکل ابری سفید، محیط را در برمیگیرد و با جذب حرارت از محیط بصورت گاز در می آید. سیستم های اطفاء حریق گاز CO2 بسته به مکان و نوع استفاده در دو نوع پر فشار(High Pressure) و کم فشار(Low Pressure) موجود می باشد. غلظت طراحی این گاز بر اساس NFPA-12 بسته به نوع ماده حریق حداقل ۳۴% و بالاتر می باشد.