سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم اطفا حریق آیروسل چیست؟

سیستم اطفا حریق آیروسل سیستم مهار کننده آتش بر پایه پودر (ذرات جامد) و گاز(آیروسل)می باشد.آیروسل جامدی غیرسمی بوده و تا زمانی که به صورت الکتریکی و یا واکنش گرما زا فعال نشده است پایدار می ماند و در صورت فعال شدن ترکیبی از پودر و گاز (آیروسل) با خاصیت خاموش کنندگی تولید می نماید.در مقایسه با اطفا حریق گازی(که تنها منتشر کننده گاز می باشند) و عوامل اطفا حریق شیمیایی خشک (ذرات پودر مانند با سایز ۲۵-۱۵۰ میکرومتر)آیروسل ذرات جامد کوچکتر از ۱۰ میکرومتر در قطر را منتشر می کنند ، که باعث ماندگاری بیشتر مواد در محل حریق می شود.بر خلاف مواد خشک شیمیایی که باید به طور مستقیم بر روی شعله نشانه گیری شوند آیروسل عامل شناور بسیار موثری فارغ از مکان و ارتفاع آتش می باشد.

شرح سیستم پایروژن آیرسول:

سیستم نوین اطفاء حریق پودر و گاز قابلیت های بسیار زیادی جهت اطفا حریق از نوع کلاس A,B,C,E,F را دارا می باشد و تابه امروز تنها سیستم موجود در دنیا میباشد که می تواند ۵ کلاس حریق را اطفا نماید این سیستم برای اولین بار در مرکز تحقیقاتی فضایی روسیه(سویوز) ابداع و در بخش های مختلف پایگاه های فضایی نصب گردید.

در تکنولوژی فضایی همیشه باید بهترین ها را به کار گرفت چون در هنگام عمل و کارآیی شانس دوبار امتحان کردن وجود ندارد به همین دلیل پرسنل سیستم ها و محصولات به کار گرفته شده باید بهترین باشد اطفا کننده آیروسول چنین محصولی می باشد.

پس از ممنوعیت استفاده از گاز هالون که یکی از موثرترین گازهای اطفاکننده حریق شناخته می شود هیچ نوع گازی تاکنون به این مقدار قابلیت های گاز هالون را از خود نشان نداده است این راهکار موثرترین  نوع اطفا کننده ی حریق شناخته شده تا امروز است این سیستم قابلیت اطفا کنندگی حریق تا سه برابر گاز هالون را دارا است و نیازی به سیلندرهای تحت فشار ندارد.

استفاده از سیستم اطفاء حریق پودر و گاز آیروسول جهت مصارف گوناگون صنعتی و نظامی در کشورهای پیشرفته صنعتی بسیار متداول شده و هر روزه تعداد بیشتری از موسسات استاندارد جهانی این سیستم را مورد تایید قرار می دهند.

موسسه NFPA   با تشکیل دادن کمیته فنی مرکب از متخصصین این رشته استانداردی خاص برای این نوع سیستم اطفاء بنام Fixed Aerosol Extinguishing Systems   را ارائه کرده و کد آن ۲۰۱۰ می باشد و نسخه نهایی تصویب شده آن در سال ۲۰۰۵ منتشر گردید.

همچنین استاندارد اتحادیه اروپا نیز تهیه شده است و این سیستم دارای استاندارد فوق نیز می باشد. سایر استانداردهای اخذ شده عبارتند از: EPA  آمریکا، RINA   ایتالیا، SSL ، UL، Active Fire، ۴۴۸۷:۱۹۹۷ AS/NZS    استرالیا و نیوزیلند، استاندارد IP   در برابر خوردگی و ویبره.

این سیستم که در واقع انقلابی در صنعت اطفاء حریق محسوب می شود را می توان به صورت پوشش دادن کل حجم محیط و یا بصورت موضعی در نقاط خطرخیز و یا حتی ترکیب این دو روش استفاده نمود. این سیستم جهت اطفاء حریق فضاهای بسیار کوچک مانند تابلوهای برق با حداقل حجم ۲/۰ متر مکعب و مجتمع های بزرگ صنعتی با حجم محیطی ۰۰۰/۴۰ متر مکعب کاربرد دارد. این سیستم ۳ برابر موثرتر از گاز هالون، ۶ برابر موثرتر از FM200،۱۶   برابر موثرتر از CO2   و ۴۰ برابر موثرتر از آرگونایت ها می باشد.

به سادگی و به سرعت نصب می گردد و احتیاج به لوله کشی ندارد، در صورت تغییر در نوع کاربری سالن و یا تیغه ها و دیوارهای سالن، محل های نصب سیستم به راحتی اصلاح می گردد، و در صورت لزوم از یک مکان نصب شده به راحتی جمع آوری شده و در مکان دیگر نصب می گردد، مخازن آن تحت فشار نبوده و نشتی ندارد، تا ۱۰ سال گارانتی سلامت مخازن پس از نصب و عدم نیاز به برنامه های نگهداری و تعمیرات را داشته و فقط نیاز به کنترل های دوره ای بسیار ساده دارد.

لازم به ذکر است که با سیستم اطفاء حریق آیروسول به دلیل انعطاف پذیری بسیار بالای سیستم ، در طراحی و نصب این امکان وجود دارد که علاوه بر محوطه داخل سالن، فضای داخل هر تابلو برق یا سیستم الکتریکی را متناسب با فضای محدود خاص  خود مجهز به سیستم اطفاء حریق اتوماتیک نمود به گونه ای که در صورت بروز حادثه در هر یک از تابلو ها، رک ها یا حتی کیس کامپیوتر، فقط سیستم اطفاء حریق همان نقطه فعال شده و تخلیه گردد و از هدر رفتن مواد داخل سایر کپسول ها جلوگیری می شود.