نصب و راه اندازی

plug-free-img.png

تأمین ، نصب و راه‌ اندازی

چگونگی نصب سیستم ها و همچنین راه اندازی و کنترل آنها در پروژه ها براساس استانداردهای روز دنیا از ارکان اصلی عملکرد صحیح و با بازده هر سیستمی است. تیم اجرائی شرکت ماد ایمن پاسارگاد با تکیه به تجربه نیروهای متخصص خود و همچنین با در نظر داشتن استانداردهای HSE و تسلط بر ضوابط و قوانین سازمان آتش نشانی ایران، همواره سعی در ارائه سطح کیفی قابل قبول به کارفرمایان پروژه های خود را دارد.

امروزه استفاده از انواع سیستم‌های حفاظتی و نظارتی در محیط‌های مختلف مسکونی، تجاری، صنعتی، ورزشی، خدماتی و … به امری ضروری و حیاتی تبدیل شده چرا که این سیستم‌ها مانع از آسیب دیدن انواع سرمایه‌های جانی و مالی شده و این امکان را فراهم می‌کنند که در صورت بروز هرگونه مشکل و چالشی در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام شود. از جمله مهم‌ترین سیستم‌هایی که حتماً باید در ساختمان‌ها نصب شوند سیستم‌های اطفاء حریق و تهویه تخلیه دود هستند. این سیستم‌ها علاوه بر حفظ سرمایه مردم و محافظت از افراد می‌توانند در افزایش بهره‌وری تجهیزات و افزایش طول عمر ساختمان‌ها و کاهش خسارت‌ها نقش ویژه‌ای داشته باشند. نصب و راه اندازی هر کدام از انواع سیستم‌های امنیتی، حفاظتی و نظارتی نیازمند داشتن دانش و تجربه تخصصی است و افراد عادی توان انجام آن را ندارند و حتماً باید توسط کارشناسان و افراد ماهر و متخصص انجام شود. در ادامه مطلب به بررسی کامل نحوه نصب و راه اندازی سیستم‌ها، مراحل آنها و نکات مهم پرداخته خواهد شد.

اهمیت نصب و راه‌ اندازی

نحوه و شیوه نصب هر کدام از انواع سیستم‌های حفاظتی و نظارتی و همچنین راه اندازی و کنترل آنها در پروژه‌ها براساس استانداردهای روز دنیا از مهم‌ترین ارکان اصلی راندمان و کارایی آنها خواهد بود به همین دلیل لازم است که حتماً توسط شرکت‌های معتبر و نیروهای متخصص انجام شود. از جمله مهم‌ترین استانداردها برای نصب و راه اندازی سیستم اعلام حریق می‌توان به مواردی همچون استاندارد UL، استاندارد LPCB، استاندارد NFPA، استاندارد NFPA72، استاندارد EVPU، استاندارد BS5839 و استاندارد BS-EN54 اشاره کرد درحالی‌که مهم‌ترین استانداردهای سیستم‌های تهویه صنعتی و محیط کار شامل استاندارد ۱۴۰۰۱ یا ایزو ۱۴۰۰۱ و استاندارد بازرسی TM44 هستند. هر کدام از این سیستم‌ها باید تحت ضوابط و قوانین سازمان آتش‌نشانی نصب و اجرا شوند تا بالاترین عملکرد و کارایی را داشته باشند.

مراحل نصب و راه اندازی سیستم اطفاء حریق

یکی از مهم‌ترین سیستم‌های محافظتی که وجود آن از الزامات ساختمان است سیستم اطفاء حریق می‌باشد و نصب و راه اندازی این سیستم‌ها نیز باید تاییدیه سازمان آتش‌نشانی را دریافت کند و توسط شرکت‌ها و افراد متخصص انجام شود. به صورت کلی برای نصب این سیستم‌ها باید مراحل مختلفی را پشت سر گذاشت که به شرح زیر هستند:

در مرحله اول باید با انجام تحقیقات دقیق و علمی مناسب‌ترین سیستم اعلام و اطفاء حریق را خریداری کرد چرا که سیستم‌های اطفاء شامل چند نوع بوده که مهم‌ترین آنها سیستم‌های متعارف و آدرس پذیر هستند که هر کدام ویژگی‌ها و قابلیت‌ها و همچنین کاربردهای منحصربه‌فردی دارند.

در مرحله دوم و بعد از خرید سیستم اطفاء باید از خدمات شرکت‌های معتبر برای نصب و راه اندازی استفاده شود و در نهایت در مرحله سوم باید نحوه عملکرد سیستم تست شود.

مهم‌ترین نکات در نصب سیستم اطفاء حریق

از جمله مهم‌ترین نکاتی که در زمان نصب و راه اندازی سیستم اطفا حریق باید به آنها توجه داشت می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • فرد نصاب حتماً باید با کدها آشنایی داشته باشد و از تمامی استانداردهای نصب را آگاهی کامل داشته باشد چرا که استانداردها هر روز در حال تغییر هستند.
 • نکاتی ایمنی در زمان برش سیم ها باید با بالاترین درجه حساسیت انجام شوند تا از بروز هرگونه اتفاق و حادثه‌ای جلوگیری شود.
 • در زمان نصب و راه اندازی سیستم‌های مختلف باید از تغییر طرح‌های تایید شده توسط ارگان‌های مسئول خودداری کرد و هرگز نباید بدون تایید مهندسین امر دست به اعمال تغییرات زد.
 • سیستم‌ اعلام حریق می‌توانند تفاوت‌های ویژه‌ای داشته باشند و لازم است که با قابلیت‌ها و تفاوت‌های هر کدام از آنها آشنایی داشت تا عملکرد و کارایی نهایی آن تحت تاثیر قرار نگیرد.

نصب و راه اندازی تهویه صنعتی

سیستم‌های تهویه صنعتی نیز جمله سیستم‌های محافظتی بسیار کاربردی است که می‌تواند در بسیاری از امکان و محیط‌های مختلف کاربرد داشته باشد و علاوه بر تمیز کردن هوای محیط به بهبود عملکرد تجهیزات و نیروها و افزایش راندمان دستگاه‌ها کمک کند. بعد از خرید تهویه صنعتی نیز لازم است که مراحل نصب و راه اندازی آن به دقت انجام شود تا بالاترین کارایی را داشته باشد. مهم‌ترین مراحل نصب و راه اندازی سیستم‌های تهویه مطبوع به شرح زیر هستند:

 • در مرحله اول باید نقشه محیط مورد نظر تهیه شود و تعداد سیستم‌ها و دستگاه‌های مورد نظر برآورد گردد.
 • در مرحله دوم باید سیستم‌ها و تجهیزات مورد نظر خریداری شود.
 • در مرحله بعدی باید فونداسیون مورد نظر اجرا شده و یونیت های خارجی نصب شوند.
 • در مرحله بعدی باید لوله‌کشی‌ها و کانال‌کشی‌های لازم انجام شود و سپس اقدام به اجرای برق و کابل شیلد کرد.
 • در مرحله بعدی باید دستگاه‌های تهویه نصب شده و بعد از تست کردن، نشتی‌های احتمالی برطرف گردد.

البته باید توجه داشت که هر کدام از مراحل نصب و راه اندازی سیستم‌های تهویه صنعتی و انواع سیستم‌های حفاظتی و نظارتی جزئیات بیشتر و دقیق‌تری دارند و باید توسط افراد متخصص و حرفه‌ای بررسی و اجرا شوند. در مقاله دیگری از ماد ایمن پاسارگاد به بررسی و معرفی اگزاست فن مقاوم در برابر حریق اف ۳۰۰، کاربردها و ویژگی‌های آن به عنوان یک سیستم حفاظتی پرداخته شده که می‌تواند اطلاعات مفیدی در اختیار خواننده‌ها قرار بدهد.

 هزینه نصب و راه اندازی سیستم‌ها

همان‌طور که گفته شد امروزه سیستم‌های نظارتی، حفاظتی و امنیتی مختلفی در ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی و … نصب و استفاده می‌شوند که هر کدام می‌توانند ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و کاربردهای متعددی داشته باشند. هزینه نصب و راه اندازی هر کدام از این سیستم‌ها می‌تواند تحت تاثیر فاکتورها و عوامل مختلفی قرار داشته باشد که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 • نوع ساختمان و کاربری آن
 • متراژ ساختمان و تعداد سیستم‌ها و تجهیزات مورد نظر
 • نوع سیستم‌هایی که باید در محیط نصب شوند.
 • برند و شرکت سازنده سیستم‌ها
 • قیمت سیستم‌ها
 • شرکت نصب کننده و ارائه دهنده خدمات
 • دستمزدها و هزینه‌های جانبی و …

به‌عنوان‌مثال برای نصب یک سامانه تهویه پارکینگ با توجه به متراژ پارکینگ و نوع سیستم‌های تهویه مورد استفاده ممکن است از چند میلیون تومان تا صدها میلیون هزینه داشته باشد.

جمع‌بندی نهایی

نحوه نصب سیستم‌های مختلف حفاظتی، نظارتی و امنیتی و همچنین راه اندازی و کنترل آنها در پروژه‌های مختلف مسکونی، تجاری، صنعتی و … نیازمند رعایت استانداردهای روز دنیا است و مجریان طرح نیز باید به تمامی استانداردها اشراف کامل داشته باشند تا سیستم‌ها بالاترین کارایی ممکن را داشته باشند. تیم اجرائی شرکت ماد ایمن پاسارگاد با تکیه به تجربه نیروهای متخصص خود، داشتن اعتبار و سابقه بلند مدت و همچنین با در نظر داشتن استانداردهای HSE و تسلط بر ضوابط و قوانین سازمان آتش‌نشانی در تلاش است که به بهترین شکل ممکن خدمات مربوط به نصب و راه اندازی سیستم‌های مختلف را به مشتریان ارائه نماید.

نصب
اسکرول به بالا