طراحی، مشاوره و نظارت سیستم‌ها

plug-free-img.png

از گذشته تاکنون انسان‌ها از ابزارها و نیروهای مختلفی برای محافظت و پاسداری از ساختمان‌ها، امکان خصوصی و عمومی و … استفاده کرده‌اند. با پیشرفت علوم و تکنولوژی‌های مختلف امروزه پاسداری از اشیای گران‌قیمت و مکان‌های مختلف به نحو دیگری انجام می‌شود و از تمهیدات خاصی برای ایجاد امنیت آنها استفاده می‌شود. استفاده از سیستم‌های محافظتی مختلف مانند سیستم‌های اطفاء حریق علاوه بر پاسداری از اشیای مختلف می‌تواند برای کنترل و نظارت عملکرد عوامل انسانی، عوامل محیطی، عوامل مکانیکی و … نیز به کار برود و امنیت و آسایش محیط را تضمین کند. طراحی، مشاوره و نظارت سیستم‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل لازم است که حتماً توسط افراد و ارگان‌های متخصص انجام شود. در ادامه مطلب به بررسی اهمیت طراحی، مشاوره و نظارت سیستم‌ها پرداخته میشود 

طراحی و مشاوره

طراحی، مشاوره و نظارت سیستم‌های اطفاء حریق

استفاده از سیستم‌های اطفاء حریق در دهه‌های اخیر رواج و اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده و برای محافظت از جان انسان‌ها و سرمایه آنها به یک امر ضروری بدل گشته است. در حقیقت مهم‌ترین اصل در زمان بروز حریق و آتشسوزی جلوگیری از انتشار و توسعه آن است و به همین دلیل امروزه ابزارهای پیشرفته و مدرن در دسترس هستند که می‌توانند کارایی بالایی داشته باشند و در افزایش ایمنی محیط‌های مختلف نقش پررنگی داشته باشند. در حقیقت با گسترش فناوری اطلاعات و با توجه به روند رو به رشد کاربردهای آن خدمات مشاوره در این زمینه هم به یک نیاز اساسی برای شرکت‌ها تبدیل شده است. امروزه داده‌های تولید شده توسط اشخاص، شرکت‌ها و سازمان‌ها در حال افزایش بوده و استفاده از ابزارها و روش‌های سنتی در تمامی صنایع منسوخ شده است. شرکت‌های متعددی در زمینه طراحی و اجرای سامانه تهویه پارکینگ، سیستم اعلام حریق و حتی سیستم‌های پیشرفته نظارتی فعالیت دارند و این نشان از اهمیت جان و مال انسان‌ها در دنیای مدرن امروزی است.

اهمیت و مزایای طراحی و استفاده از سیستم‌ها

با پیشرفت زندگی بشر همواره بر چیزهایی که ارزش مادی و معنوی بالایی داشته باشند افزوده می‌شود و به همین دلیل محافظت از دارایی‌ها اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. طراحی، مشاوره و نظارت سیستم‌ها نیز دقیقاً با این هدف خواهد بود که از وارد شدن هرگونه خسارت و آسیبی به سرمایه‌های زندگی افراد جلوگیری شود. از جمله مهم‌ترین دلایل اهمیت و مزایای استفاده طراحی، مشاوره و نظارت سیستم‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل سریع‌تر و دقیق‌تر محیط از نظر عملکرد نیروها، تجهیزات و …
 • جلوگیری از گسترش حوادث مختلف مانند آتشسوزی و …
 • ایجاد اطمینان از امنیت محیط
 • آگاه شدن سریع و فوری از بروز مشکلات و انجام اقدامات لازم
 • کاهش خسارت‌ها و آسیب‌ها
 • افزایش طول عمر تجهیزات و …
 • افزایش راندمان و بهره‌وری در محیط‌های کار و …
 • صرفه‌جویی در هزینه‌های مختلف و جلوگیری از صرف هزینه خسارت‌ها و …
 • ایجاد آسایش و آرامش در محیط‌های مختلف مانند ساختمان‌های مسکونی و …
 • ساده‌سازی عملیات، افزایش اعتبار آلارم ها، ایجاد پرستیژ کار، کنترل راحت‌تر و … از دیگر مزایای انواع سیستم‌های نظارتی و حفاظتی به شمار می‌روند.

به‌عنوان مثال استفاده از سیستم متعارف اعلام حریق علاوه بر افزایش امنیت ساختمان‌ها و محیط‌های مختلف به افراد اجازه می‌دهد که در صورت بروز هرگونه حریق و آتشسوزی در سریع‌ترین زمان ممکن اقدامات لازم را انجام داده و از توسعه آتش و ایجاد خسارت‌های بیشتر جلوگیری کنند.

 

طراجی و نظارت

دسته‌بندی سیستم‌های امنیتی و حفاظتی

همان‌طور که گفته شد برخلاف گذشته و با پیشرفت علوم و تکنولوژی‌های مختلف امروزه انواع مختلفی از سیستم‌های حفاظتی و امنیتی در دسترس هستند که می‌توانند کاربردها و قابلیت‌های متفاوتی داشته باشند. از جمله مهم‌ترین و کاربردی‌ترین سیستم‌های امنیتی و حفاظتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیستم‌های هشداری نظارتی

این سیستم‌ها می‌توانند به‌عنوان یکی از بهترین سیستم‌های نظارتی و امنیتی شناخته شوند و معمولاً توسط شرکت‌های امنیتی نصب و کنترل می‌شوند.

سیستم‌های هشداری بی سیم

قابلیت اتصال به شبکه بدون سیم این امکان را برای افراد فراهم می‌کند که به صورت لحظه‌ای محل مورد نظر خود را زیر نظر داشته باشند و در صورت بروز هرگونه مشکل در سریع‌ترین زمان ممکن اقدامات لازم را انجام بدهند. از جمله رایج‌ترین سیستم‌های هشداری بی سیم می‌توان به انواع سیستم‌های اطفاء حریق وایرلس اشاره کرد که بسیار کاربردی هستند و به همین دلیل است که قیمت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر در مقایسه با سیستم‌های معمولی بیشتر است.

سیستم‌های نظارت ویدیویی

سیستم‌های نظارت ویدیویی از جمله پرکاربردترین سیستم‌های نظارتی و محافظتی هستند که امروزه کاربردهای بسیار زیادی در مکان‌های مختلفی دارند و می‌توانند در کنترل و پاسداری از سرمایه‌ها نقش ویژه‌ای داشته باشند.

سیستم‌های کنترل دسترسی

هر وسیله‌ای که بتواند توسط دست کنترل و مدیریت شود تحت عنوان سیستم کنترل دستی شناخته می‌شود و به کمک آن می‌توان از بروز آسیب‌ها و خسارت‌های مختلف جلوگیری کرد. این سیستم‌ها به افراد اجازه می‌دهند که به بخش‌های مختلفی از ملک شخصی خود نظارت و دسترسی راحتی داشته باشند و حتی عبور و مرورها را کنترل و محدود کنند در مقاله دیگری از سایت ماد ایمن پاسارگاد تحت عنوان اعلام حریق به بررسی کامل سیستم‌های اعلام آتش، قیمت اعلام حریق و ویژگی‌های آنها پرداخته شده که مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود.

برآورد هزینه طراحی، مشاوره و نظارت سیستم‌ها

طراحی، نصب و اجرای هرگونه سیستم حفاظتی و نظارتی در مکان‌های مختلف می‌تواند هزینه‌های ویژه‌ای در بر داشته باشد اما در حقیقت این هزینه‌ها می‌توانند به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری قلمداد شوند چرا که از ایجاد خسارت‌های مختلفی جلوگیری می‌کنند. همان‌طور که قیمت تهویه صنعتی می‌تواند تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی قرار داشته باشد، برآورد طراحی، مشاوره و نظارت سیستم‌ها نیز می‌تواند تحت تأثیر فاکتورها و پارامترهای مختلف باشد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

 • نوع سیستم‌های نظارتی
 • تجهیزات و قطعاتی که در اجرای سیستم استفاده می‌شود
 • برند و شرکت سازنده سیستم‌ها
 • شرکت اجرا کننده سیستم
 • هزینه‌های مربوط به دستمزدها
 • قیمت تجهیزات به کار رفته و …

به‌عنوان مثال برای نصب و اجرای اگزاست فن مقاوم در برابر حریق اف ۳۰۰ در محیط‌هایی مانند پارکینگ باید عواملی همچون تعداد فن‌های مورد نیاز، متراژ محیط، نوع آلودگی‌ها، نوع جت فن و … در نظر گرفته شود.

جمع بند نهایی

سیستم‌های حفاظتی و نظارتی امروزه اهمیت و نقش بسیار ویژه‌ای در پاسداری از سرمایه‌های جانی و مالی افراد داشته و انواع مختلفی دارند. طراحی، مشاوره و نظارت سیستم‌ها باید توسط شرکت‌ها و افراد متخصص انجام شود تا بالاترین میزان کارایی و راندمان را داشته باشد. شرکت ماد ایمن پاسارگاد با برخورداری از نیروهای متخصص در تلاش است که در حوزه مهندسی حریق و نصب سیستم‌های نظارتی اطفاء حریق و تهویه بهترین مشاوره‌ها و خدمات را به مشتریان ارائه کند.

 

اسکرول به بالا